Algoloji (Ağrı) Polikliniği
04 Şubat 2020

HASTANEMİZDE AĞRI POLİKLİNİĞİ (ALGOLOJİ) HİZMET VERMEYE BAŞLAMIŞTIR…

Ağrı her insanın hayatı boyunca şu veya bu şekilde karşı karşıya kaldığı bir deneyimdir.

Vücudumuzdaki tüm ağrılar başlıca iki grupta incelenmektedir.  Birincisi; çeşitli hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkan akut (İveğen) ağrılardır. Akut ağrı vücudun alarm sisteminin önemli bir parçası olup doku hasarının habercisi veya bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bazen kas iskelet sistemindeki bir hasarın ya da mekanik bir problemin, bazen romatizmal bir hastalığın, bazen iltihabi bir durumun hatta bazen de kanserin habercisi olarak görülebilir. Bu durum ağrılı hastanın tıbbın tüm olanakları kullanılarak ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir.

İkinci grup ağrılar ise; kronik (süreğen) ağrılardır. Kronik ağrılar 3 aydan uzun süren ve artık bir alarm sistemi olmaktan öteye geçen ağrılardır. Günümüzde kronik ağrı bozuklukları, çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir olmasının yanı sıra fiziksel ve ruhsal açılardan multidisipliner bir anlayışla ele alınıp değerlendirilmesi gereken başlı başına bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Bu noktada Algoloji (Ağrı) bölümü başlıca; kanser hastalarının ağrıları, bel boyun ve sırt bölgesinde oluşan omurga kökenli ağrılar, eklem ve kas ağrıları,  kronik karakter kazanmış baş ve yüz ağrıları, sinir sistemi kökenli nöropatik ağrılı hastaların ağrılarını ortadan kaldırabilmek için çeşitli ilaç tedavilerinin yanı sıra girişimsel ağrı tedavi yöntemleri uygulamaktadır.

Algoloji Polikliniği Yeri: G blok Zemin.Kat

           

Bölüm Uzmanı:

Uzm. Dr. İdris KÖKEN

Algoloji Uzmanı